Keresés
HU
Termékkínálatunk
    Menü Bezár
    Vissza az összeshez

    Nyári gyümölcsök és zöldségek szezonja

    Nyári gyümölcsök és zöldségek szezonja

    Sokszor hallhattátok már tőlünk, hogy a szezonális termékeknek nincs párjuk. Számtalan indok támasztja alá, hogy miért a friss zöldségeket és gyümölcsöket részesítsük előnyben. Először is azt leszögezhetjük, hogy a legfrissebb mindig a legegészségesebb is, hiszen ezek tartalmazzák a legtöbb vitamint, és mivel nincsenek kitéve a hosszú utaztatások viszontagságainak, így magas tápanyagtartalmukat is jobban megőrzik. A hazai, szezonális áruk vásárlásával két szereplővel is jót tehetsz: egyrészt a helyi termelővel, akit támogatsz azzal, hogy megvásárlod a friss zöldségét vagy gyümölcsét, másrészt saját magaddal, hiszen szezonban mindig kedvezőbb áron juthatsz ezekhez.

    Szakemberek ajánlása szerint az egészséges életmódnak elengedhetetlen része a napi 400-500 gramm zöldség és gyümölcs, ez minimum 4 alkalomra elosztva. A zöldségek és a gyümölcsök amellett, hogy remek vitamin- és ásványi anyag források, fontos antioxidánsok is. Kedvező élettani hatásaik mellett fontos azt is kiemelnünk, hogy alacsony szénhidrát- és zsírtartalommal rendelkeznek, így nem terhelik meg szervezetünket.

    Nyáron a nyaralások alkalmával is érdemes figyelni a kellő mennyiségű zöldség- és gyümölcsfogyasztásra, hiszen a nagy melegben nincs is hűsítőbb egy szuper nyári zöldségnél vagy gyümölcsnél. Nem mellesleg nyáron lehet a legtöbb szezonális árura bukkanni, amelyeknek garantáltan utánozhatatlan ízük és illatuk van.

    Sokan azonban nem tudjuk pontosan, hogy mit mikor érdemes fogyasztani, hogy mikor van a málnaszezon, mikor kezdődik a spárgaszezon, vagy hogy melyik hónapban érik a füge. Összegyűjtöttük nektek, hogy melyik zöldségnek és gyümölcsnek mikor van a szezonja.

    Nyári gyümölcsök listája

     

    Nyári zöldségek listája

     

    Nyári fűszernövények listája

    • Bazsalikom
    • Kapor
    • Menta
    • Petrezselyemzöld

     

    A legnépszerűbb idénygyümölcsök

    Ebben a nyári hőségben nincs is jobb frissítő egy hideg nyári gyümölcssalátánál! Az, hogy milyen finomságokat teszel bele, csak az ízléseden és a fantáziádon múlik. Vendégváró előételnek vagy desszertnek is tökéletesen megállja a helyét. Nézzük, melyek a legnépszerűbb nyári szezonális gyümölcsök, és miért érdemes ezeket fogyasztani!

    A meggy az egyik legnépszerűbb nyári gyümölcs, hiszen kissé kesernyés ízének köszönhetően, hidegen fogyasztva nagyon finom hűsítő. A benne található antioxidánsok meggyorsítják az anyagcsere folyamatainkat, és segítenek a zsírsejtek lebontásában. Ha mindez nem lenne elég, csillapítja az izomlázat, és megkönnyíti az elalvást is.

    A görög- és a sárgadinnyét ellenállhatatlan ízük miatt kedveljük olyan nagyon, és alig várjuk, hogy nyár közepén elérkezzen a szezonjuk. Hidegen tökéletes szomjoltók, hiszen több mint 90%-ban vízből állnak. Kalóriatartalmuk alacsony, emellett fogyasztásuk segít a szervezet hidratálásában is.

    A sárgabarack szezont mindenki nagyon várja. Amellett, hogy nyersen is az egyik legízletesebb nyári gyümölcsünk, lekvárként vagy befőttként is elkészítjük, és üvegbe zárjuk fenséges zamatát a téli hónapokra. C- és A-vitaminban kiemelkedően gazdag gyümölcs, a sárgabarack héjából pedig akár még egy kényeztető arcpakolást is készíthetünk.

    A legkedveltebb nyári gyümölcsök közül nem hagyhatjuk ki a méltán közkedvelt bogyós terméseket, így az áfonyát, az egrest, az epret, a ribizlit, a szamócát és a szedret sem. Egytől egyig magas antioxidánstartalommal rendelkeznek, rostban gazdagok, és helyreállítják a vércukorszintet is. Tökéletes nyári finomságok!

     

    Trendi szezonális zöldségek

    Szuper nyári zöldségekre bukkanhatunk, ha a szezonális szekcióban keresgélünk. A rekkenő hőségben sokszor nem is kívánjuk a túlságosan nehéz, laktató ételeket, hamarabb vágyunk egy könnyű, friss, ízletes salátára ebéd vagy vacsora gyanánt, de ezek akár grillezve is tökéletes fogások lehetnek. Nézzük, melyek a legkedveltebb nyáron termő zöldségek.

    Elsőként a friss, zsenge leveles zöldségekről teszünk említést. A saláták, a káposzták, a spenót, a rukkola és a mángold is magas rost- és vitamintartalmuknak köszönhetően elengedhetetlen elemei mindennapi étkezéseinknek. Fenséges salátaalapanyagok, és kizárólag szezonban érdemes fogyasztani őket, hogy ropogós frissességüket élvezni tudjuk.

    A kukorica szintén a legkedveltebb nyáron termő zöldségek egyike. Két fontos antioxidáns is megtalálható benne, amelyek többek között erősítik bőrünk fényvédelmét, és a pigmentfoltokat is elhalványíthatják.

    A zöldborsó és a zöldbab szintén rendkívül kedvelt alapanyagok, hiszen számosféleképp elkészíthetőek, előételként, levesként, főételként vagy köretként is tálalhatjuk őket. Magas kalcium-, vas-, fehérje- és mangántartalommal bírnak. Szénhidráttartalmuknak köszönhetően laktatóak és jó hatással vannak emésztésünkre is.

    A tökfélék, az uborka, a cukkini és a patisszon is a bátran fogyasztható nyári zöldségek közé tartoznak. Kiemelkedően magas C-vitamin tartalommal rendelkeznek és segítik az emésztésünket. Az uborkát jellemzően nyersen fogyasztjuk, de a cukkinit grillezhetjük, tölthetjük vagy akár főzelékként pürésíthetjük is, az egyik legegészségesebb nyári köret.

    A paradicsom és a paprika mellett sem mehetünk el szó nélkül, ha már a nyáron termő zöldségekről beszélünk. A paradicsom az egyik legkedveltebb nyári csemege, nyersen, grillezve, de párolva is megőrzi jellegzetes ízét. Akár csak a paprika, alacsony kalóriatartalma és magas C-vitamintartalma miatt fogyasztás mindenki számára napi rendszerességgel ajánlott. A benne lévő likopin sejtfiatalító hatással bír, így csökkenti a ráncok kialakulását. A paprika amellett, hogy rendkívül gazdag A- és C-vitaminban, vízhajtó hatású, és természetes módon segíti az emésztést. Fogyasszunk belőlük minél többet!

    A teljesség igénye nélkül, de nagy vonalakban körbejárva a nyáron termő zöldségeket és gyümölcsöket megállapíthatjuk, hogy egészségünkre semmi nincs jobb hatással, mint a szezonális frissességek mindennapi fogyasztása. Azonban mielőtt nekiesünk az éppen a fáról leszedett almának, vagy a frissen szüretelt paradicsomnak, néhány alapvető szabályt érdemes betartanunk. Először is, hogy minden esetben alaposan mossuk át folyóvíz felett az adott gyümölcsöt vagy zöldséget. Továbbá, ha tartósítani szeretnénk őket, akkor figyeljünk arra, hogy a legtöbb vitamint és tápanyagot fagyasztással őrizhetjük meg bennük, hiszen befőzéskor vagy lekvárkészítéskor vitamintartalmuknak akár a 35-60%-át is elveszthetjük.

    Válaszd mindig a szezonnak megfelelő friss zöldséget és gyümölcsök, így biztos, hogy nem érhet csalódás sem ízben, sem zamatban, sem vitamin- és rosttartalomban! Válassz minket, hogy mindig a legfrissebbet kapd!

    Hozzászólások
    Megjegyzés Bezárás

    Közértplusz díjaink 2024

    online bevásárlás

    Szállítunk hozzád?

    Ellenőrizd, hogy a kézbesítési címeden elérhető-e szolgáltatásunk!