Keresés
HU
Termékkínálatunk
    Menü Bezár
    Vissza az összeshez

    Spórolási tippek: így harcolj a magas rezsi ellen 2022-ben

    Spórolási tippek: így harcolj a magas rezsi ellen 2022-ben

    A spórolásra egyesek luxusként gondolnak. Hiszen így is alig jönnek ki, napról napra élnek. Fizetni kell a számlákat, a rezsit, és a mindennapi szükségleteket. Joggal merül fel a kérdés, mégis hogyan takarékoskodjunk. A jó hír, hogy rengeteg praktika létezik a malacperselyen túl is. Még a pénzügyekkel sem kell bajlódni, ha valaki okosan él, és nem használja feleslegesen az áramot, a gázt, minimalizálja az energiafogyasztást. Így pedig az égbe rugó, 2022-es rezsiköltségek ellen is hatékonyan fel lehet venni a kesztyűt.

    Alapvető spórolási tippek: a pénzügyi tudatosság alapjai

    Amikor spórolási tippekről, ötletekről van szó, az ember általában – és nyilvánvalóan – a pénzre összpontosít. Ideértve, hogy mennyi a fizetés, és abból mennyi marad meg a hónap végére. Több olyan módszer is jól működik, amivel félre lehet rakni. Nézzünk is párat, a teljesség igénye nélkül:

    • Költségvetés készítése: az alapok alapja, hogy kezeld a bevételeid, kiadásaid. Napjainkban hasznos applikációk sokasága segít ebben, de még a saját bankod alkalmazása is teljesen megfelelhet. Ott pontosan látod, mire és mennyit költesz.
    • Megtakarítási célok: érdemes felosztani a fizetést, vagyis elkülöníteni a számlákra, rezsire, albérletre fordítandó összeget a szórakozástól, és így tovább. Legyen egy kategória a megtakarításoknak is, amire ráteszel X összeget minden hónapban. Kipróbálhatod akár népszerű 50-30-20 százalékos szabályt is (szükségletek-egyéni igények-megtakarítások).
    • Gondolkozz előre: készíts bevásárlólistát, tudd, hogy mikor és mire, körülbelül mennyit áldoznál. Ezzel megelőzheted az impulzusvásárlást, és lesz egy kép a fejedben, mire költöd a pénzed.

    Szinte a végtelenségig lehetne sorolni a különböző spórolási ötleteket. Most azonban fordítsuk meg kicsit a dolgot, és nézzük meg a másik oldalról is az egészet. Így hozzá sem kell nyúlni a fizetéshez, megtakarítás címszó alatt. Csupán elsajátítani bizonyos praktikus gyakorlatokat, és így már észrevétlenül több pénz marad a számlán a hónap végén, hiszen kevesebb lesz az energiafogyasztás, a rezsiköltségek és így tovább. Biztos módszer, anyagi jóléttől függetlenül.

     

    Hogyan spóroljak

     

    Magas rezsiköltségek? Drága lakhatás? Többé nem probléma!

    Az új, 2022-es rezsiszabályok sokak életét nehezítik meg. Ennek értelmében már csak az átlagfogyasztás mértékéig marad fenn a rezsicsökkentés. Spórolni kell tehát az energiával, az árammal, a gázzal, de a magyar háztartásokban jellemzően magas a hőveszteség mértéke is. Nézzünk pár gyakorlati tanácsot, avagy hogyan minimalizálhatóak a háztartási kiadások.

    Moss hidegebb vízben!

    A mosógépek használata elengedhetetlen – hacsak nem szeretne valaki kézzel mosni –, így e téren is érdemes csökkenteni az energiafogyasztást. A brit Energy Saving Trust független klímavédő szervezet szerint évente nagyjából 15 ezer forintot megspórolható, ha a mosógépeken csak a 30 fokos programot használod, hetente legfeljebb egyszer.

    Ne hagyd égve a villanyt!

    Az egyik legkézenfekvőbb spórolási megoldás. Szó szerint csak egy mozdulat az egész. Ennek ellenére mégis a legbosszantóbb hibák listáján szerepel az égve hagyott villany. Az energiatakarékos izzók használatára talán nem kell külön kitérni, az EU területén egy ideje már csak ilyeneket lehet értékesíteni. A hasznuk egyértelmű: egy 15 wattos energiatakarékos égő fényereje egy 75 wattos hagyományos villanykörtének felel meg, előbbi ráadásul jóval hosszabb ideig használható.

    Használd ki a mélyhűtő kapacitását!

    A hűtőszekrény az egyik olyan fogyasztó a háztartásban, amit nem lehet csak úgy kikapcsolni. Sokat tehetsz viszont azért, hogy a lehetőségekhez mérten csökkentsd, illetve optimalizáld a fogyasztását. Érdemes a használati utasításban megadott hőmérsékleti értékeknél valamivel melegebbre állítani a termosztátot, ezáltal ugyanis fokozható a működés hatékonysága. Amennyiben alacsonyabbra tekered a hűtő hőmérsékletét, csak több energiát fog fogyasztani, cserébe a hátsó falhoz közel lévő élelmiszerek garantáltan jéggé fagynak.

    A mélyhűtőt pedig érdemes annyira telepakolni, amennyire csak lehet, mivel ilyenkor a benne lévő fagyasztott termékek maguk is jégakkuként működve csökkentik az energiafogyasztást. Bónuszként áramszünet esetén tovább megtartják a hideget, mintha csak pár doboz halrúd árválkodna a fagyasztóban – írja a HowStuffWorks. Ha épp kifogyott a mirelitkészlet, fogj pár műanyagzacskót, töltsd meg vízzel, és tömd ki azzal a mélyhűtő réseit – további bónuszként így mindig lesz kéznél friss jég a hideg italokhoz.

    Fontos, hogy mielőtt bármit teszel, olvaszd le a hűtőt és a mélyhűtőt, a falakra tapadó jég ugyanis a fentiek ellenére a hatékony működés ellen dolgozik, tehát pazarláshoz vezet.

    Reggeli, kávé és a többi: oldd meg otthon!

    Reggel mindenki rohan és kapkod, hogy időben beérjen a munkahelyére – lehet, hogy te is ebbe a kategóriába tartozol –, de még a sietős készülődésben is érdemes időt szakítani a kávéfőzésre, valamint a reggeli szendvics elkészítésére. Egy egészséges, kovászos-, vagy teljes kiőrlésű toast kenyér egyaránt jó megoldást jelenthet. A friss, ropogós pékárut pedig manapság már akár online is beszerezheted, jó áron.

    Egyrészt sokkal finomabb és egészségesebb, mint az útközben vásárolt pogácsák, és naponta akár több ezer forintot is spórolhatsz, ha nem a drága, márkás kávézókból szerzed be a reggeli túlélőkészletet. Ráadásul a kapszulás kávénak köszönhetően ma már tényleg pillanatok alatt felébredhetsz. Ha reggelente a közeli pékségben kezded a napot, egy hétig számold a költségeket. Készíts ebből egy havi átlagot és gondold végig, hogy ebből mennyi reggelit tudnál otthon elkészíteni! Vagy épp mennyit spórolni, ha nem a drága üzletekben szerzed be futtában a termékeket. Eláruljuk: sokat. A megtakarított pénzt pedig bátran költheted másra.

     

    Spórolás

     

    Egyéb energiatakarékossági, spórolási megoldások

    Még mindig nem fogytunk ki az ötletekből. Az egyik legjobb, amit tehetsz, hogy mindent annyi ideig használsz, ameddig tényleg szükséges. Tényleg szükség van rá, hogy negyedórán keresztül állj a zuhany alatt? Talán elég lenne 3-5 perc is. További tippek:

    • Főzz kuktafazékban, az étel körülbelül harmad annyi idő alatt megfő majd.
    • Csökkentsd a meleg víz használatát.
    • Moss fogat langyos vízzel, pohárból, ne folyasd a csapot.
    • Mosogatás mosogatógépben, vagy álló vízben.

    Talán még mindig lehetne újabb és újabb praktikákat mondani, de ha csak egy részét kipróbáljátok, már sokkal több pénz maradhat a zsebben. Így pedig talán jut idő némi lazításra, kikapcsolódásra, vagy komolyabb megtakarítási célok megvalósítására is. Ez már teljes mértékben rád van bízva.

    Egészséges életmód: alternatívák a káros szenvedélyekre

    Amiről még nem esett szó, azok a káros szenvedélyek. A dohánytermékek árát talán nem is kell külön kiemelni, hiszen mindenki tudja, milyen drága szokás. Napjainkban különösen. Ráadásul az egészségednek sem tesz jót. Ahogyan a gyorsételek, az alkoholfogyasztás sem. Sportolj, élj aktív életet, és természetesen táplálkozz egészségesen. Próbáld ki az egyébként is olcsóbb zöldségeket, gyümölcsöket is, hátha egy idő után szintén szokásoddá válik a napi fogyasztásuk!

    Hozzászólások
    Megjegyzés Bezárás

    Közértplusz díjaink 2024

    online bevásárlás

    Szállítunk hozzád?

    Ellenőrizd, hogy a kézbesítési címeden elérhető-e szolgáltatásunk!